Jakimi kartami zapłacisz online?
Kategorie:

4 rodzaje kart, którymi zapłacisz online. Poznaj je wszystkie!

Czy wiesz, że za internetowe zakupy możesz zapłacić wygodnie kartą? Umożliwiają to bramki oferujące szybkie płatności online, takie jak Paybylink. Użycie karty jest równie wygodne i bezpieczne co przelew z konta. Co więcej, możesz użyć aż czterech rodzajów kart, nie tylko tej powiązanej z Twoim rachunkiem bankowym. Poznaj je wszystkie, a także odkryj zalety ich wykorzystywania do transakcji płatniczych w internecie. 

Płatności kartą winternecie – co warto wiedzieć?

W Polsce pod względem popularności płacenie kartą w sieci wciąż przegrywa z inną metodą dokonywania płatności online, jaką jest szybki przelew pay-by-link. Być może dlatego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zalet tej formy zapłaty. Tymczasem jest ona bardzo wygodna, a w wielu przypadkach bezpieczniejsza niż przelew, choćby z powodu stosowanego już przez wszystkie banki podwójnego uwierzytelniania transakcji. Karty umożliwiają również skorzystanie z opcji chargeback, czyli procedury bankowej odzyskania pieniędzy np. w przypadku nieotrzymania zamówionego towaru. 

Aby dokonać kartą płatności w internecie, wystarczy:

  • na stronie sklepu wybrać metodę płatności kartą, 
  • uzupełnić krótki formularz danymi z karty (należy wpisać imię i nazwisko, numer i datę ważności, a także kod CVV2/CVC2),
  • dokonać uwierzytelnienia transakcji metodą wymaganą przez wydawcę karty.

W ten sposób zapłacisz za zamówiony towar online każdą kartą, czyli debetową, kredytową, pre-paid oraz wirtualną. Za chwilę dowiesz się, czym się one różnią.

Bankowa karta debetowa

Jest to plastikowa karta, którą bank wydaje do konta osobistego. Możesz nią dokonywać nie tylko płatności w internecie, ale także w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych, korzystając z terminalów płatniczych. Debetówka służy również do operacji gotówkowych, ponieważ za jej pomocą wypłacisz pieniądze z bankomatu.

Co ważne, karta debetowa umożliwia płacenie wyłącznie środkami, jakie są dostępne na rachunku bankowym, do którego została wydana. Jeśli więc nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na koncie, płatność nie będzie mogła być zrealizowana. 

Karta kredytowa

Karta kredytowa fizycznie jest niemal identyczna jak debetowa. Zamiast napisu „debit” widnieje na niej słowo „credit”. W odróżnieniu od debetówki nie jest jednak powiązana z kontem osobistym. Znajdujące się na niej środki pochodzą z kredytu, który udzielany jest przez bank w określonym limicie adekwatnie do zdolności kredytowej klienta.

Kredytówka z założenia służy do operacji bezgotówkowych – możesz nią więc płacić w sklepach stacjonarnych oraz tych online. Gotówkę z bankomatu też można nią wypłacić, ale zazwyczaj się to nie opłaca ze względu na wysokie prowizje. Realizując płatności w internecie za pomocą karty kredytowej, powiększasz swoje zadłużenie, które trzeba potem spłacić w wyznaczonym okresie rozliczeniowym. 

Karta prepaid

Karta przedpłacona (prepaid) to ciekawa alternatywa dla debetówki. Ma bowiem dokładnie te same funkcje, ale można ją wyrobić, nie mając konta bankowego. Do jej obsługi bank uruchamia konto techniczne, które można zasilać dowolną kwotą za pomocą przelewu lub gotówką. To oznacza, że można nią płacić wyłącznie środkami znajdującymi się na koncie technicznym, a nie tymi, które są zgromadzone na koncie osobistym. Brak powiązania z głównym rachunkiem zwiększa bezpieczeństwo i jest największą zaletą karty prepaid. Z tego względu jest ona szczególnie polecana do płatności online. 

Karta wirtualna

Jak sama nazwa wskazuje, karta wirtualna nie ma fizycznej formy, lecz cyfrową. Nie da się jej zatem zgubić, co bez wątpienia zwiększa bezpieczeństwo zgromadzonych na niej środków. Taka karta jest wydawana przez banki najczęściej jako debetówka do konta lub prepaid i służy głównie do realizowania transakcji w internecie. Można jej używać także w telefonie za pomocą aplikacji, np. Google Pay. 

Korzystaj z wygodnych i szybkich płatności kartą w internecie!

Jak widzisz, szybkie płatności online możliwe są także z użyciem kart i to różnego rodzaju. Taką możliwość zapewnia każda dobra bramka płatnicza, również Paybylink. Korzystaj z tej formy zapłaty w szczególności wtedy, gdy sklep nie umożliwia przelewu pay-by-link z banku, w którym masz konto lub gdy chcesz za zakupy zapłacić środkami niepochodzącymi z konta osobistego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *