Bezpieczne płatności online. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę
Kategorie:

Bezpieczne płatności online. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę!

Szybkie i bezpieczne płatności online zrewolucjonizowały podejście do zakupów. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby opłacić wybraną usługę lub zamówić towar z dostawą do domu. Zarówno mniejsze, jak i większe transakcje można finalizować wszędzie tam, gdzie dysponuje się dostępem do sieci internetowej – potrzebny jest tylko smartfon i odpowiednia aplikacja mobilna. O czym w szczególności należy pamiętać podczas korzystania ze sklepów online? Jakie działania podejmuje operator płatności oraz bank, a co powinien zrobić właściciel danej platformy zakupowej, by klienci czuli się pewnie? Na te i inne ważne pytania zamierzamy udzielić odpowiedzi.

Przelew, karta, a może operator płatności?

Każda z metod płatności ma swoich zwolenników i przeciwników. Dynamiczny postęp technologiczny sprawia, że jedne zyskują na popularności, m.in. dlatego, że są bardzo bezpieczne, a inne powoli odchodzą w niepamięć. Przeanalizujmy więc je po kolei:

  1. Przelewy – przede wszystkim znacząco wydłużają czas realizacji zamówienia, ponieważ sprzedającym zazwyczaj nie wystarczy elektroniczne potwierdzenie wykonania transakcji. Wolą oni zaczekać na zaksięgowanie środków i trudno się temu dziwić. Co więcej, osoba decydująca się na tę formę płatności może łatwo popełnić błąd podczas wpisywania danych. Brakuje też dodatkowego zabezpieczenia, jakie gwarantuje operator pokroju Paybylink. Świadomi konsumenci bardzo niechętnie korzystają z tradycyjnych przelewów.
  2. Karty płatnicze – wciąż cieszą się niezwykle dużym uznaniem w krajach zachodnich. Debetowe, kredytowe, przedpłacone, obciążeniowe – każdy rodzaj ma nieco inne przeznaczenie, choć wszystkie pozwalają realizować transakcje online. Czy jest to w pełni bezpieczne? Co do zasady tak, jednak gdy dane znajdujące się na karcie zostaną przechwycone lub przypadkowo udostępnione osobie niepowołanej, posiadacz musi natychmiast powiadomić swój bank. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia niechcianych płatności i wyprowadzenia w ten sposób znacznej sumy środków.
  3. Przelewy typu pay-by-link – transfer pieniędzy do odbiorcy odbywa się natychmiastowo, a to z kolei przekłada się na większą wydajność realizacji zamówień. Zleceniodawca nie ma możliwości wprowadzenia niepoprawnych danych, ponieważ cały proces koordynuje operator płatności, a szczegóły transakcji są weryfikowane przez bank. Jeśli prowadzisz swój sklep online, nie możesz pozbawić swoich klientów tej funkcjonalności.

Metody płatności online a ryzyko

Zagrożenia czyhają zarówno w realu, jak i w świecie wirtualnym. Internetowi przestępcy uciekają się do najbardziej podstępnych metod, aby bezpieczne płatności online uczynić sposobem na zyskanie dostępu do czyichś pieniędzy. Szczególnie groźnym procederem jest tzw. phishing, czyli podszywanie się pod konkretną instytucję lub osobę w celu wyłudzenia od ofiary wrażliwych danych, np. numerów znajdujących się na kartach płatniczych. Stosując się do pewnych wskazówek, można jednak skutecznie się chronić.

Jak zapewniane jest bezpieczeństwo transakcji online?

Banki stosują zaawansowane, wielopoziomowe zabezpieczenia. Solidny operator płatności, jak np. Paybylink, także wciąż umacnia swoją wewnętrzną infrastrukturę. Prężnie działające sklepy online również nie próżnują – chronią swoje witryny stosownymi certyfikatami i często zwracają uwagę klientom na potencjalne zagrożenia. Uwierzytelnianie dwuetapowe, potwierdzanie transakcji za pomocą odcisku palca lub skanowania twarzy.

O czym musisz pamiętać, płacąc w sieci?

Jako eksperci Paybylink doradzamy:

  • sprawdzaj, czy strona internetowa, na której finalizujesz płatność, posiada zabezpieczenie – ikona kłódki przed adresem w wyszukiwarce,
  • weryfikuj, czy w pasku przeglądarki widnieje poprawna nazwa witryny banku, sklepu online lub operatora,
  • zachowaj szczególną ostrożność wobec e-maili oraz wiadomości SMS sugerujących konieczność przelania niewielkiej sumy pieniędzy z tytułu niedopłaty,
  • zaopatrz się w efektywne oprogramowanie antywirusowe.

Bądź ostrożny i płać bezpiecznie!

Pomimo że transakcje online są chronione coraz lepiej, nic nie zwalnia kupujących z odpowiedzialności i czujności. Jeśli posiadasz sklep internetowy i chcesz, by sprawdzony operator płatności wsparł Cię w prowadzeniu biznesu i docieraniu do kolejnych klientów, zapoznaj się z naszą ofertą: https://paybylink.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *