Kategorie:

Czym są limity dla płatności w internecie?

Użytkownicy sklepów online rzadko zdają sobie sprawę, że istnieją limity płatności w internecie, które są narzucane przez poszczególne banki. Ograniczenia mogą dotyczyć liczby wykonywanych transakcji, jak i ich wartości. Co więcej, progi kwotowe są określane w innej wysokości dla przelewów internetowych, a jeszcze inne dla tych realizowanych przez BLIK-a. Dowiedz się, na czym w praktyce one polegają.

Jakie rodzaje limitów stosują banki?

Wydawać by się mogło, że jako właściciele środków zgromadzonych na koncie bankowym powinniśmy móc nimi swobodnie dysponować. Tak jednak nie jest, ponieważ banki stosują różne limity dla wykonywanych przez nas transakcji. W zależności od instytucji takie ograniczenia mogą dotyczyć:

  • wypłat gotówki kartą z bankomatów,
  • operacji bezgotówkowych kartą,
  • płatności w internecie,
  • transakcji dokonywanych za pomocą BLIK-a.

Najnowszy raport „E-commerce w Polsce 2020” firmy Gemius wykazał, że podczas zakupów internetowych aż 70% z nas wykorzystuje szybkie przelewy online za pomocą serwisów płatności takich jak Paybylink. Dla takich transakcji najczęściej banki ustalają limity dzienne – na przykład mając konto w banku ING, wykonasz je na łączną kwotę do 400 000 zł. Z kolei w Pekao limit dzienny transakcji ustawiony jest standardowo do kwoty 1000 zł i do 5000 zł miesięcznie, ale w razie potrzeby można go zmienić.

Największe ograniczenia dotyczą przelewów natychmiastowych – w PKO BP maksymalna kwota pojedynczej płatności w tym systemie nie może przekroczyć 3000 zł, a dziennie jest możliwe przelanie kwoty nie większej niż 6000 zł. 

Czemu służą limity dla przelewów online?

Limity dla płatności w internecie nie są ustalane bez przyczyny. Banki chcą w ten sposób zapewnić nam większe bezpieczeństwo. Dzięki ograniczeniom zmniejsza się ryzyko utraty wszystkich pieniędzy w sytuacji, gdy na przykład dane do naszego konta trafią w niepowołane ręce.

Niestety takie przypadki się zdarzają, choćby w wyniku korzystania z usług niesprawdzonych sklepów. Czasami skuszeni niską ceną produktów decydujemy się dokonać zakupu, pomimo że dana witryna nie spełnia podstawowych warunków bezpieczeństwa, czyli np. nie szyfruje przesyłanych danych. Takie strony dość często są tworzone właśnie w celu przejmowania danych do konta bankowego użytkowników i do wyłudzenia pieniędzy.

Bankowe limity transakcji dla przelewów online co prawda nie ustrzegą nas w 100% przed utratą środków, ale pomogą zminimalizować straty. 

Czy da się zmienić limity dla szybkich przelewów?

W bankach, w których możliwy do wykonania jest szybki przelew internetowy, najczęściej obowiązuje limit kwotowy na pojedynczą transakcję oraz ograniczenie co do liczby takich płatności w ciągu dnia. W pierwszym przypadku maksymalna suma przelewu zwykle może wynieść od 3000 do 5000 zł, natomiast dzienne ograniczenie jest ustalane do około 5000 – 10000 zł (każdy bank określa te limity na innym poziomie).

Niestety tych ograniczeń nie da się zmienić, ale jest to możliwe, jeśli chodzi o zwykłe przelewy online. Zazwyczaj wystarczy w tym celu zalogować się do swojego konta w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej i tam zmienić ustawienia. Należy je potem potwierdzić np. kodem SMS lub PIN-em w aplikacji. 

Jak płacić, żeby transakcja przebiegła bezproblemowo?

Chcąc realizować bez przeszkód płatności w internecie, przede wszystkim zapoznaj się z zasadami panującymi w banku, w którym prowadzisz konto. W razie potrzeby ustal samodzielnie limity transakcji (jeśli jest to możliwe) na poziomie odpowiadającym Twoim potrzebom. W razie problemów ze zmianą ustawień skontaktuj się bezpośrednio z bankiem, dzwoniąc na infolinię bądź odwiedzając jego najbliższą placówkę. 

Płać bezpiecznie i skutecznie!

Pamiętaj, że banki ustalają różne limity transakcji dla poszczególnych ich rodzajów i ograniczenia te służą zapewnieniu bezpieczeństwa Twoim pieniądzom zgromadzonym na rachunku. Tak naprawdę jednak skuteczną ochronę możesz zapewnić sobie samodzielnie, kupując w sklepach internetowych korzystających ze sprawdzonych bramek płatności. Taką godną zaufania bramką jest Paybylink. Korzystając z niej, ominiesz część limitów, ponieważ oferujemy różne metody zapłaty – m.in. przelewy online, płatności BLIK, czy Paysafecard. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *