Kategorie:

Blik podbije świat? Blik wraz z Mastercard zaoferują płatności zbliżeniowe

Mastercard został oficjalnym udziałowcem Polskiego Standardu Płatności, który jest operatorem płatności bezkontaktowych Blik. Może to sprawić, że polski system stanie się uniwersalną i powszechną globalnie formą.

Nowoczesny system Blik odpowiedzią na zmieniające się potrzeby

Płatność zbliżeniowa bezgotówkowa jest możliwa przez wykorzystanie smartfona i jest już popularną metodą stosowaną przez wiele Polek i Polaków. Teraz ma szansę stać się także dostępna za granicą w efekcie współpracy z Mastercard. Prezes Polskiego Standardu Płatności, Dariusz Mazurkiewicz, wypowiadał się, że wspólnie chcę przyśpieszyć dynamiczny rozwój systemu, a tym samym umożliwić wprowadzenie tej metody także za granicą Polski. Dzięki temu płatności bezgotówkowe stałyby się jeszcze szybsze i wygodniejsze. Polski system płatności mobilnych Blik został uruchomiony w lutym 2015. W obliczu zmieniających się potrzeb klientów oraz stopniowego zwiększania się popularności transakcji bezgotówkowych ma on dużą szansę na popularność również z innych krajach.

Sprawdź również: Metoda na BLIKA. Nowy sposób wyłudzania pieniędzy
blik
Współpraca z Mastercard otwiera nowe możliwości

Spółka joint-venture o wspólnym celu została założona w grudniu 2013 roku przez współpracę sześciu największych polskich banków. Niedawno spółka Mastercard, zrzeszająca instytucje finansowe oraz wydająca własne karty płatnicze, dołączyła do grona Alior Bank, Banku Millennium, ING Banku Śląski, mBank, PKO Banku Polskiego oraz Santander Bank Polska. Rozpoczęta współpraca może umożliwić płatności zbliżeniowe na całym świecie, docierając do nowych użytkowników. W ten sposób Polski Standard Płatności, będący operatorem Blika, posiada obecnie już 7 udziałowców, z czego każdy ma równą liczbę udziałów. W ostatnim czasie dołączają także kolejne banki, które umożliwiają swoim klientom korzystanie z płatności mobilnych bezgotówkowych przez smartfona. Do tej grupy należy między innymi Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe, Bank Pekao S.A. oraz zrzeszone banki w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Sprawdź również: Koronawirus – oszustwo w sieci
Jak działa system płatności Blik?

Korzystanie z systemu płatności Blikiem od strony użytkownika jest bardzo proste. System umożliwia płacenie przez internet, w tradycyjnych sklepach stacjonarnych, a także wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Bez używania karty płatniczej. Wystarczy zalogować się w aplikacji swojego banku i wprowadzić otrzymany 6-cyfrowy kod za pośrednictwem smartfona lub komputera. Blik umożliwia także przelewy do odbiorców w kraju na numer telefonu bez konieczności podawania numeru konta IBAN. Znacząco ułatwia to wiele codziennych czynności. Przykładowo dzielenie wspólnych rachunków za zakupy spożywcze lub obiad w restauracji. Od 2015 roku liczba użytkowników wzrosła do ponad 7,6 mln. Liczba zrealizowanych transakcji wynosi ponad 353 mln. Ich wartość opiewa na simę 47 mld zł. Dzięki połączeniu sił Polskiego Systemu Płatności ze spółką Mastercard liczba odbiorców może zdecydowanie wzrosnąć do skali światowej, a dzięki temu Blik ma szansę stać się nowym, uniwersalnym sposobem mobilnych płatności bezgotówkowych, równoległym do płatności zbliżeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *