karta kredytowa płatności online
Kategorie:

Karta kredytowa a płatności w sklepach online – o czym trzeba pamiętać?

Spis treści

Za pośrednictwem bramki Paybylink można dokonywać płatności w internecie różnymi metodami, także za pomocą karty kredytowej. Wykorzystywanie jej do regulowania należności za towar lub usługę w sieci jest bardzo wygodne i bezpieczne, o ile przestrzega się pewnych prostych zasad. Dowiedz się, dlaczego warto płacić za zakupy w sieci kartą kredytową i na co trzeba uważać podczas finalizacji zakupów za jej pośrednictwem.

Karta kredytowa a karta płatnicza – podobieństwa i różnice

Z danych banków wynika, że w Polsce wykorzystywanych jest przeszło 35,8 miliona debetówek i około 5,9 miliona kredytówek. Tak duża różnica wynika z prostej przyczyny: karty debetowe wydawane są już niemal automatycznie do każdego konta osobistego, natomiast o kartę kredytową trzeba się ubiegać w podobny sposób jak o kredyt gotówkowy. Ponadto, pomimo fizycznego podobieństwa, oba rodzaje tych środków płatniczych różnią się także innymi istotnymi cechami. 

Karta debetowa:

 • jest przypisana do rachunku osobistego i aby ją otrzymać, nie trzeba wykazywać się zdolnością kredytową,
 • umożliwia płacenie własnymi środkami zgromadzonymi na koncie,
 • służy do operacji gotówkowych i bezgotówkowych, również do płatności w internecie.

Karta kredytowa:

 • umożliwia dokonywanie transakcji przy pomocy środków pożyczonych przez bank w ramach przyznanego limitu, 
 • jej otrzymanie wymaga posiadania zdolności kredytowej,
 • nie jest powiązana z kontem osobistym,
 • służy głównie do operacji bezgotówkowych (online i w sklepowych terminalach), choć można nią także wypłacać pieniądze z bankomatu (wiąże się to jednak na ogół z wysoką prowizją),
 • wykorzystane środki należy spłacić w wyznaczonym terminie, aby uniknąć odsetek.

Dlaczego warto płacić za zakupy w sieci kartą kredytową?

Dokonywanie płatności w internecie za pomocą karty kredytowej ma wiele zalet:

 • bezpieczeństwo – kredytówka nie jest powiązana z kontem osobistym, a więc nie ma ryzyka utraty środków na nim zgromadzonych w razie przechwycenia danych karty; ponadto można skorzystać z usługi chargeback, która polega na zwrocie pieniędzy przez wydawcę karty – np. w razie nieotrzymania zamówionego towaru,
 • umożliwia zakupy na kredyt za 0% – wystarczy przestrzegać tzw. grace period, czyli okresu bezodsetkowego, kiedy wykorzystanie limitu kredytowego jest darmowe,
 • pomaga budować pozytywną historię kredytową – poprzez regularne używanie karty i terminową spłatę środków stajemy się wiarygodnymi kredytobiorcami w oczach banków, które chętniej pożyczą nam pieniądze w przyszłości.

Warto też dodać, że sama realizacja płatności online kartą kredytową jest bardzo prosta – o tym, w jaki sposób jej używać w tym celu, dowiesz się z naszego bloga

dlaczego warto płacić kartą

Uważaj na odsetki!

Wykorzystując kartę kredytową do płatności w internecie, musisz pamiętać jedynie o prostej zasadzie, aby pilnować terminu spłaty limitu. Znajdziesz go na zestawieniu operacji przesyłanym co miesiąc przez bank i zwykle wynosi on około 52-60 dni. Jeśli w tym czasie uregulujesz zadłużenie, nie będzie ono oprocentowane. W razie braku wystarczającej ilości środków, wystarczy, że spłacisz kwotę minimalną – wówczas jednak od niespłaconej sumy będzie trzeba zapłacić odsetki.

Jakimi rodzajami kart zapłacisz jeszcze za zakupy online?

Za zakupy w sieci zapłacisz wieloma rodzajami kart – nie tylko kredytową i debetową, ale też walutową, wielowalutową albo przedpłaconą (prepaid). Do dokonywania transakcji w sklepach internetowych szczególnie wygodne są karty wirtualne, którymi można płacić za pomocą aplikacji.

Chroń dane ze swoich kart! 

Chcąc realizować bezpieczne płatności internetowe za pomocą karty, pamiętaj, aby używać jej wyłącznie na zaufanych witrynach, gdzie sprzedawcy dbają o szyfrowanie danych wpisywanych w formularzach i proponują sprawdzone bramki płatnicze. Transakcji dokonuj przy wykorzystaniu bezpiecznego połączenia z siecią, a komputer i smartfon zabezpiecz programami antywirusowymi i antyszpiegowskimi. 

Prowadzisz biznes w sieci? Nawiąż współpracę z dobrym operatorem płatności! 

Jeśli prowadzisz sklep online, zaoferuj swoim klientom możliwość dokonywania płatności w internecie w najwygodniejszy sposób – np. za pomocą szybkich przelewów online czy właśnie kartą kredytową. Bezpieczną i sprawdzoną bramkę do obsługi takich transakcji proponuje operator płatności Paybylink skontaktuj się z nami już teraz, a wyjaśnimy Ci, jak w prosty i szybki sposób zintegrować nasz system ze swoją witryną sprzedażową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *