Działalność nierejestrowana
Kategorie:

Działalność nierejestrowana dla małego sklepu

Posiadanie własnej działalności gospodarczej to wielka odpowiedzialność i stres czy wszystko pójdzie po naszej myśli. Niejednokrotnie każdy z nas myślał o prowadzeniu życia na własny rachunek jednak ciągle z tyłu głowy pojawiało się pytanie czy sobie z tym poradzimy? Odpowiedź przyszła sama: działalność nierejestrowana.

Firma na próbę

Celem ułatwienia Polakom startu w świat przedsiębiorczości 30 kwietnia 2018r. została uchwalona ustawa umożliwiająca rejestrację działalności nierejestrowanej. Opcja jest dostępna dla osób fizycznych, których przychody w każdym miesiącu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 złotych zatem świeży przedsiębiorca nie może przekroczyć kwoty 1125 złotych miesięcznie w innym wypadku będzie zobowiązany do rejestracji działalności w CEIDG lub KRS maksymalnie w przeciągu 7 dni.

Obowiązki posiadającego działalność nierejestrowaną

W świetle przepisów prawa osoba posiadająca „firmę na próbę” jest zobowiązana do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, w której obowiązkiem jest odnotowywać sprzedaż za każdy dzień. W ten sposób unikniemy ryzyka przekroczenia kwoty 1225 złotych i rejestracji firmy w CEIDG a co za tym idzie płacenia ZUSu.

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej powinna zawierać numeracje, rodzaj świadczonej usługi, datę sprzedaży oraz kwotę.

Podatnik, który będzie prowadził działalność będzie zobowiązany do rozliczenia się z przychodów w ramach PIT-36, w którym znajduje się wydzielone pole na dochody z działalności nierejestrowanej.

Wystawianie faktur jako działalność nierejestrowana

Jako działalność nierejestrowana możesz wystawiać faktury swoim kontrahentom. Do prawidłowego wystawienia dokumentu należy posiadać wydany numer NIP. W celu jego nabycia należy złożyć deklaracje NIP2 w Urzędzie Skarbowym.

Czy mogę posiadać płatności w Paybylink.pl jako działalność nierejestrowana?

Firma www.paybylink.pl chętnie wspiera StartUp-y i dostarcza płatności dla swoich Partnerów, którzy nie czują się jeszcze bezpiecznie na rynku. Do założenia konta będzie konieczne wypełnienie wniosku NIP2 w Urzędzie Skarbowym i kontakt z naszą obsługą klienta w celu uzgodnienia warunków współpracy.

Czym są płatności paybylink dowiesz się z naszego bloga.

4 komentarze do “Działalność nierejestrowana dla małego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *