bezpieczenstwo transakcji
Kategorie:

Bezpieczne płatności online to także bezpieczny telefon i komputer

Spis treści

 

Chcesz realizować bezpieczne płatności internetowe? W pierwszej kolejności zapewnij odpowiednią ochronę na urządzeniach, które wykorzystujesz do zakupów online. Dowiedz się, jak zabezpieczyć komputer i telefon przed złośliwym oprogramowaniem i atakiem cyberprzestępców. 

Bezpieczny sprzęt to podstawa!

Korzystanie z bankowości internetowej oraz dokonywanie płatności w internecie jest bardzo wygodne, ale wiąże się też z ryzykiem. Jeśli bowiem hakerzy przechwycą wpisywane przez Ciebie loginy i hasła do konta, mogą nie tylko ogołocić Twój rachunek, ale nawet zaciągnąć pożyczkę na Twoje nazwisko.

Banki i instytucje płatnicze oferujące bramki do płatności online robią wiele, by do takich sytuacji nie dopuścić, np. stosując szyfrowanie transakcji w sieci. Cyberprzestępcy mają jednak swoje sposoby na omijanie zabezpieczeń – wystarczy, że zainstalują na Twoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie do przechwytywania danych. Przed takim zagrożeniem należy zabezpieczyć się samodzielnie poprzez odpowiednie narzędzia i programy.

Jak zabezpieczyć telefon z systemem Android?

Robisz zakupy przez smartfona z systemem Android, a może masz także zainstalowaną na nim aplikację bankową lub wirtualny portfel? W pierwszej kolejności zadbaj o to, by żadna osoba postronna nie miała dostępu do wrażliwych danych i aplikacji:

  • zabezpiecz telefon unikalnym hasłem lub symbolem blokady,
  • włącz funkcję automatycznego blokowania ekranu po określonym czasie nieużywania telefonu, 
  • uruchom w ustawieniach funkcję „Znajdź moje urządzenie”, które pomaga zlokalizować zgubiony telefon, a także zdalnie wykasować z niego dane.

System Android oferuje domyślnie ochronę przed złośliwym oprogramowaniem – włącz w ustawieniach funkcję „Zezwól Google na skanowanie urządzenia”. Oprócz tego możesz zainstalować dodatkowe programy antywirusowe i antyspyware. Warto także skorzystać z rozwiązania VPN, które zapewnia anonimowość w sieci poprzez szyfrowanie wszystkich wysyłanych i odbieranych przez smartfona danych.

Masz iPhone’a? Dowiedz się, jak go uchronić przed atakiem!

Telefony iPhone są domyślnie bardzo dobrze zabezpieczone przed wirusami, natomiast nie są chronione przed oprogramowaniem szpiegującym. Właśnie dlatego warto zainstalować na urządzeniu program antyspyware – najlepiej taki, który chroni przez phishingiem i wyciekiem danych, a także zapewnia usługę VPN. 

Smartfon warto zabezpieczyć silnym hasłem oraz ewentualnie włączyć opcję „Erase Data” – wymazywania danych po 10-krotnym błędnym wpisaniu kodu odblokowującego ekran. 

Na wypadek kradzieży telefonu możesz uruchomić usługę „Znajdź mój iPhone”, dzięki której zlokalizujesz urządzenie i zdalnie wymażesz z niego dane. Warto także wyłączyć funkcje:

  • automatycznego uzupełniania formularzy w przeglądarkach,
  • wyświetlania powiadomień na zablokowanym ekranie,
  • automatycznego łączenia się z siecią Wi-Fi i Bluetooth.
bezpieczny telefon i komputer

Sam antywirus nie wystarczy! Kilka kroków do bezpiecznego komputera

Wciąż większość z nas dokonuje zakupów i płatności w internecie za pomocą komputera stacjonarnego lub laptopa. Jeśli używasz najnowszego systemu Windows (8 lub 10), Twoje urządzenie jest domyślnie chronione za pomocą zapory sieciowej oraz programu antywirusowego. Pamiętaj jednak, aby w ustawieniach zaznaczyć opcję ochrony w czasie rzeczywistym, a także zezwolić systemowi na bieżące pobieranie aktualizacji. 

Oprócz tego zachowaj ostrożność podczas codziennego korzystania z sieci, czyli:

  • unikaj pobierania plików z nieznanych źródeł,
  • włącz zabezpieczenia w przeglądarce internetowej (np. zablokuj możliwość otwierania stron o wątpliwej reputacji i używaj do połączeń internetowych bezpiecznego serwera DNS),
  • hasła do witryn (szczególnie do konta bankowego) przechowuj w menedżerze haseł,
  • włącz usługę VPN do szyfrowania połączeń sieciowych.

Bezpieczne płatności online? Tylko z pewnym sprzętem!

Jeśli chcesz wykonywać bezpieczne płatności online, pamiętaj, by korzystać wyłącznie z zaufanych bramek płatniczych. W Paybylink dbamy o Twoje bezpieczeństwo, stosując protokół https, dzięki któremu dane przesyłane za pośrednictwem naszej bramki są szyfrowane i chronione przed przechwyceniem. Jednak nasze zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zapewnisz najpierw ochrony swoim urządzeniom. Skorzystaj zatem z naszych porad i zastosuj sprawdzone oprogramowanie na komputery i smartfony. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *