Mobilna autoryzacja płatności
Kategorie:

Jak działa mobilna autoryzacja płatności internetowych i które banki ją oferują?

Ze względu na rosnącą liczbę transakcji online banki wprowadzają nowe rozwiązania, dzięki którym ich klienci mogą wykonywać bezpieczne płatności internetowe szybciej i wygodniej. Najlepszym przykładem jest mobilna autoryzacja operacji, która powoli wypiera doskonale znane hasła SMS. Dowiedz się, jak działa ten sposób potwierdzania przelewów realizowanych np. podczas zakupów w internecie i w czym jest lepszy od tradycyjnych metod autoryzacyjnych. 

Jak płacić, to bezpiecznie

W Polsce już ponad połowa klientów e-sklepów wybiera płatność online jako metodę zapłaty za zakupiony towar. Wzrost zainteresowania tą formą dokonywania transakcji widoczny jest w szczególności w ostatnich miesiącach: z powodu pandemii co trzeci Polak zwiększył liczbę takich operacji w sieci. Dane te pochodzą z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej w marcu 2020 r. Co ważne, aż 40% ankietowanych uczestniczących w badaniu przyznało, że ze względu na zwiększoną aktywność w internecie, obawia się o bezpieczeństwo transakcji płatniczych dokonywanych online. Jeśli i Tobie zależy na bezpiecznych płatnościach internetowych, zwróć uwagę na sposób autoryzacji operacji oferowany przez Twój bank. 

Dostępne sposoby zatwierdzania płatności

Najczęściej płatność online polega na wykonaniu szybkiego przelewu w systemie pay-by-link. Z tej metody zapłaty korzysta najwięcej klientów e-sklepów, ponieważ jest szybka i łatwa. Wystarczy bowiem po złożeniu zamówienia wybrać swój bank i zalogować się do jego serwisu transakcyjnego, a następnie zatwierdzić wypełniony automatycznie formularz przelewu z określoną metodą autoryzacji. Nie trzeba zatem nic samodzielnie wypełniać – wystarczy sprawdzić dane i potwierdzić przelew. Sposób potwierdzania może być różny:

  • karta kodów – zazwyczaj jest to plastikowa karta zawierająca wydrukowane kody jednorazowe pokryte folią maskującą; przy potwierdzaniu operacji bank informuje, który kod należy odsłonić i wpisać w formularzu przelewu,
  • kody SMS – najczęściej stosowana metoda autoryzacji, polegająca na tym, że bank w momencie dokonywania transakcji przesyła klientowi na telefon SMS z kodem jednorazowym, który należy wpisać do formularza,
  • tokeny – mogą mieć formę specjalnych urządzeń lub aplikacji na telefon generujących jednorazowe kody,
  • autoryzacja mobilna – najnowszy sposób potwierdzania płatności w internecie, wykorzystujący bankową aplikację mobilną i niewymagający przepisywania żadnych kodów.

Jak działa autoryzacja płatności online przez aplikację?

Autoryzacja mobilna jest wyjątkowo prosta i znacznie wygodniejsza niż tradycyjne kody SMS. Aby korzystać z tej metody, najpierw trzeba zainstalować na telefonie aplikację danego banku oraz wybrać mobilny sposób potwierdzania transakcji. Przy dokonywaniu płatności w internecie aplikacja wyświetli na ekranie telefonu powiadomienie. Należy je kliknąć, sprawdzić dane operacji i potwierdzić, logując się do aplikacji krótkim PIN-em.

Ten sposób autoryzacji uznawany jest obecnie za najbezpieczniejszy, ponieważ wykorzystuje szyfrowanie danych między aplikacją a serwisem bankowości internetowej oraz dodatkowe rozwiązania kryptograficzne wewnątrz samej aplikacji mobilnej. Istnieje więc minimalne ryzyko przechwycenia danych przez złośliwe oprogramowanie.

Kto może skorzystać z mobilnej autoryzacji?

Chcąc wykonywać bezpieczne płatności internetowe z wykorzystaniem mobilnej autoryzacji, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy takie rozwiązanie oferuje bank, w którym masz konto. Aktualnie udostępniają je m.in. PKO BP, Pekao, mBank, Banku Millennium, Santander oraz ING. Warunkiem korzystania z tej metody jest również instalacja bankowej aplikacji mobilnej na telefonie, który w trakcie wykonywania transakcji online musi mieć dostęp do internetu. 

Korzystaj z zaufanych metod płatności!

Dla większości klientów odwiedzających sklep internetowy płatność potwierdzana SMS lub aplikacją mobilną jest obecnie najwygodniejszym sposobem dokonywaniem zapłaty za towar. Już wiesz, że obie metody zapewniają bezpieczeństwo, choć warto zwiększyć swoją ochronę, wybierając najnowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest mobilna autoryzacja. Sprawdź już teraz, czy jest dostępna w Twoim banku. Pamiętaj także, by wybierać sklepy oferujące bezpieczne płatności internetowe za pośrednictwem zaufanych bramek takich jak Paybylink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *