płacenie wirtualną kartą
Kategorie:

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o wirtualnej karcie i płaceniu nią online

Wirtualna karta płatnicza to nowoczesna usługa, która została stworzona z myślą o wygodnym płaceniu w internecie. Płatność online z jej użyciem jest równie prosta co z wykorzystaniem standardowej karty plastikowej. Jest jednak znacznie bezpieczniejsza, dlatego polecana jest dla osób często dokonujących zakupów w sieci. Sprawdź, kto oferuje takie karty, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób możesz nimi dokonywać transakcji w sklepach internetowych. 

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

Jak sama nazwa wskazuje, wirtualna karta płatnicza nie ma fizycznej formy. Jej dane zamiast na standardowym kawałku plastiku zapisane są w aplikacji mobilnej lub serwisie transakcyjnym bankowości elektronicznej. Taka karta ma więc swój numer, kod CVV/CVC, a także datę ważności. Jest również przypisana do konkretnego właściciela. Z założenia jej główną funkcjonalnością jest płatność online. Przy realizacji transakcji konieczne jest podanie wyłącznie wymienionych wyżej danych, które w przypadku tradycyjnych kart także należy wpisać ręcznie w formularzu internetowym. 

Wirtualne karty płatnicze wydawane są przez te same instytucje, które dostarczają standardowe karty debetowe i kredytowe, czyli m.in. Visa i Mastercard. Można je zamówić w bankach, a także w firmach pozabankowych, m.in. internetowych kantorach (np. Cinkciarz) i fintechach oferujących kompleksowe usługi płatnicze za pomocą aplikacji (np. Revolut lub Curve). Takie karty można dodawać do wirtualnych portfeli w telefonie, korzystając np. z Apple Pay czy Google Pay. 

Jakie są rodzaje kart wirtualnych?

Karty wirtualne dostępne są w podobnych wariantach jak ich tradycyjne odpowiedniki. Do ich najpopularniejszych rodzajów należą:

  • wirtualna karta przedpłacona (pre-paid) – cieszy się największą popularnością, ponieważ najlepiej chroni pieniądze; karta nie jest bowiem bezpośrednio powiązana z kontem osobistym – można nią dokonywać płatności online dopiero po doładowaniu jej odpowiednią ilością środków,
  • karta wirtualna debetowa – oferują ją banki jako dodatkową kartę do konta osobistego, aby móc nią wygodnie dokonywać transakcji internetowych z użyciem środków zgromadzonych na rachunku,
  • wirtualna karta kredytowa – działa dokładnie tak samo, jak standardowa, a więc można nią płacić pieniędzmi udostępnionymi przez bank w ramach limitu kredytowego.
wirtualne karty płatnicze

Jak dokonać płatności internetowej kartą wirtualną?

Jak wyjaśniliśmy powyżej, płatność online kartą wirtualną polega na wykonaniu dokładnie tych samych czynności co w przypadku transakcji z użyciem tradycyjnej karty plastikowej. 
Załóżmy, że chcesz zapłacić za zakupy w sklepie internetowym. Po wypełnieniu koszyka produktami musisz najpierw wybrać odpowiednią formę zapłaty, a więc przy wykorzystaniu karty płatniczej. Proponuje ją każda dobra bramka płatności online, również Paybylink. Teraz możesz przystąpić do realizacji transakcji:

  1. Zaznacz rodzaj karty, jakiej chcesz użyć – należy podać przede wszystkim jej wydawcę, np. Mastercard.
  2. Wprowadź do wyświetlonego formularza następujące dane: imię i nazwisko właściciela karty, jej numer, kod CVV/CVC2 oraz datę ważności.
  3. Zaakceptuj płatność i zaczekaj na jej potwierdzenie przez sklep. 

Jakie korzyści daje to rozwiązanie?

Z technicznego punktu widzenia używanie karty wirtualnej do płatności internetowych nie różni się od stosowania tej plastikowej. Pod wieloma względami jest to jednak korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ:

  • kartę wirtualną można „wyrobić” niemal od ręki,
  • dzięki niej można lepiej chronić swoje pieniądze – wystarczy wybrać pre-paid, wówczas potencjalny złodziej danych nie będzie miał dostępu do środków zgromadzonych na koncie osobistym,
  • można ją wykorzystywać także do transakcji w sklepach stacjonarnych – wystarczy mieć aplikację zainstalowaną na smartfonie z modułem NFC.

Postaw na bezpieczne płatności pay-by-link w sprawdzonych bramkach!

Korzystanie z wirtualnej karty uznawane jest za bezpieczne i wygodne, dlatego zyskuje na popularności. Pamiętaj jednak, że taką opinię mają również inne metody np. płatność internetowa pay-by-link. Wystarczy płacić w internecie za pośrednictwem znanych i sprawdzonych operatorów takich jak Paybylink. Nasza bramka płatności online zapewnia najwyższy poziom ochrony i oferuje różne sposoby dokonywania zapłaty za zakupy w sieci – wypróbuj ją i przekonaj się, że transakcje w sieci mogą być łatwe i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *