Z zagranicznych sklepów online korzysta już 30% polskich internautów. Kuszą nas one bogatym asortymentem i nierzadko także niższymi cenami. Jedynym problemem w korzystaniu z ich oferty bywa zapłata za zamówiony towar. Budzi wątpliwości pod względem bezpieczeństwa i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dowiedz się, jak dokonywać walutowych płatności w internecie, by czuć się bezpiecznie i nie przepłacać.
Jak bezpiecznie robić zakupy w zagranicznych e-sklepach?
Dla większości kupujących istotną kwestią w dokonywaniu zamówień w sklepach zagranicznych jest bezpieczeństwo. Obawy budzi przede wszystkim uczciwość sprzedawców, ponieważ dość trudno dochodzić swoich praw za granicą w przypadku nieotrzymania przesyłki. Tutaj jedyną receptą jest korzystanie ze znanych serwisów. Ważny jest także sposób zapłaty za towar – najlepiej wybierać bezpieczne płatności internetowe, takie jak szybkie przelewy oraz zapłata kartą.
Co zrobić, by nie przepłacić?
Dokonując płatności w internecie za towary zamówione w sklepach zagranicznych, musisz mieć świadomość, że w niektórych przypadkach konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów.
Jeśli zamówisz towar spoza UE, np. z Chin lub Stanów Zjednoczonych, możesz zostać obciążony:
- cłem – jeśli wartość towaru przekroczy 150 euro lub 170 dolarów amerykańskich,
- podatkiem VAT – gdy cena towaru będzie wyższa niż 22 euro (albo 45, jeśli sprzedawca zaznaczy na przesyłce, że jest to prezent).
Aby uniknąć takich opłat, należy zamawiać produkty o niskiej wartości, albo uważnie czytać regulaminy sklepów. Niektóre z nich gwarantują bowiem zwolnienie z cła i podatku albo, jeśli zostaną naliczone w kraju odbiorcy, zwrot kosztów z tego tytułu. Opłat celnych i podatkowych unikniesz także w sytuacji, jeśli będziesz kupować w serwisach zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej.
Drugim dodatkowym obciążeniem dla kupujących za granicą są koszty przewalutowania transakcji. Banki stosują bowiem dość niekorzystne kursy wymiany walut i doliczają słone prowizje. W takim przypadku rozwiązaniem jest np.:
- założenie konta walutowego i samodzielna wymiana waluty w kantorach internetowych, oferujących znacznie lepsze kursy,
- zamówienie karty wielowalutowej, która również zapewnia niższe koszty płatności w obcej walucie.
Powyższe rozwiązania są korzystne szczególnie dla osób, które często dokonują różnych transakcji za granicą (nie tylko w sklepach online, ale także podczas podróży).
Płatność kartą w zagranicznych sklepach internetowych
Jeżeli szukasz sposobu na bezpieczne płatności online w sklepach zagranicznych, dobrym wyborem będzie karta: debetowa, kredytowa, przedpłacona lub wirtualna. Bezpiecznym i przy okazji ekonomicznym rozwiązaniem będzie także wspomniana wyżej karta wielowalutowa.
Ochronę zapewnią Ci przede wszystkim systemy bankowe, takie jak np. 3D Secure do podwójnej autoryzacji. Bardzo utrudnia kradzież środków w przypadku utraty danych karty.
Samo dokonanie płatności online kartą jest proste: wystarczy wpisać w formularzu sklepu dane z „plastiku” (numer, datę ważności, imię i nazwisko oraz kod CVC lub CVV), a następnie potwierdzić transakcję metodą wymaganą przez bank (np. kodem SMS).
A może internetowy przelew zagraniczny?
W sklepach zagranicznych możesz płacić także w inny sposób – wykorzystując do tego doskonale znane przelewy online. W tym przypadku masz do wyboru ich dwa rodzaje:
- SEPA – zastosuj go, gdy kupujesz w którymś z krajów Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i pod warunkiem, że zarówno Twój bank, jak i bank odbiorcy są członkami systemu SEPA,
- SWIFT – wybierz go, jeśli robisz zakupy poza UE np. w Chinach lub USA.
Oba przelewy można zrealizować ze zwykłego konta prowadzonego w polskiej walucie, jak również z konta walutowego.
Wybierz rozwiązanie dla siebie!
Zarówno zapłata kartą, jak i przelewem uznawane są za bezpieczne płatności internetowe, które możesz bez żadnych obaw stosować podczas zakupów w zagranicznych sklepach, a także korzystając z polskich bramek płatniczych takich jak Paybylink. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, sprawdź wcześniej koszty, z jakimi będzie się wiązać określony sposób płatności online. Wykorzystaj nasze wskazówki, by uniknąć dodatkowych opłat i cieszyć się z udanych zakupów.