jak polacy kupują w internecie
Kategorie:

Jak Polacy płacą online? Poznaj nawyki e-konsumentów i sprzedawaj skutecznie!

Nawyki Polaków kupujących w sieci zmieniają się dynamicznie i dotyczą także sposobów zapłaty za zamówione towary. Jak się okazuje, o ile kiedyś preferowana była płatność za pobraniem, o tyle dzisiaj najchętniej wybierane są szybkie przelewy online oraz korzystanie z popularnych aplikacji mobilnych. Sprawdź, jak polscy e-konsumenci płacą w internecie – dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie metody zapłaty warto wdrożyć w swoim sklepie. 

Polacy na zakupach online: jakie płatności wybierają?

Zwyczaje zakupowe polskich konsumentów żywo interesują całą branżę e-commerce, ponieważ w wyniku pandemii wyraźnie się one zmieniły. Przede wszystkim wzrosła liczba osób kupujących w sieci – jak podaje najnowszy raport Gemius „E-commerce w Polsce 2020”, już 73% internautów robi zakupy przez internet, czyli o 11 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

Z kolei firma SW Research zbadała kwestię ulubionych form zapłaty za zakupy w internecie. Z przeprowadzonej przez nią ankiety wynika, że 80% polskich e-konsumentów preferuje płatności natychmiastowe. Co ciekawe, najchętniej wybierany jest BLIK (przez 58% internautów) oraz szybkie przelewy online pay-by-link (27%). Sporo osób dokonuje transakcji w sieci także kartą (25%), natomiast wciąż małym zainteresowaniem cieszy się wykorzystywanie wirtualnych portfeli (stosuje je jedynie 10% kupujących). 

Co lubią e-konsumenci, a co im przeszkadza?

Polscy e-konsumenci wyraźnie polubili zakupy w sieci, a za największą ich zaletę uważają możliwość kupowania przez całą dobę. Doceniany jest również duży wybór produktów w internecie oraz wygodny sposób przeglądania ofert, na który można poświęcić w zasadzie nieograniczoną ilość czasu. Niezmiennie od wielu lat klienci wybierają sklepy online także ze względu na atrakcyjne ceny. 

A co przeszkadza internautom podczas robienia zakupów przez internet? Przede wszystkim niedostosowanie witryn do urządzeń mobilnych, zbyt rozbudowane formularze zamówienia i brak dostępu do wygodnych płatności online. Zniechęcające bywają także natrętne reklamy (pop-upy) oraz chatboty. 

nawyki e-konsumentów

Co wpływa na decyzje zakupowe?

Na decyzję o zakupach w danym sklepie wpływa wiele czynników. E-konsumenci najczęściej jednak wskazują na następujące elementy zachęcające ich do dokonania transakcji:

  • atrakcyjna cena produktu,
  • niskie koszty przesyłki (najbardziej doceniana jest bezpłatna dostawa),
  • przejrzyste warunki składania reklamacji i zwrotu towaru,
  • bezpieczne płatności internetowe. 

Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią kwestię. Badania wskazują, że jedynie kilka procent internautów nie przywiązuje wagi do metod płatności w sklepie. Dla większości osób jest więc ona bardzo ważna i często decyduje o dokonaniu transakcji. Polacy w szczególności upodobali sobie płatność online BLIK-iem i szybkie przelewy online – nie tylko ze względu na wygodę, ale też dlatego, że przekonali się o ich bezpieczeństwie.

Zakupy internetowe w czasie pandemii

Eksperci nie mają wątpliwości, że na wzrost zainteresowania zakupami online wpłynęła pandemia koronawirusa, która ograniczyła dostęp do tradycyjnych placówek handlowych. Jak się jednak okazuje, zagrożenie zakażeniem zmieniło także nawyki konsumenckie pod innym względem. W obawie przed zachorowaniem coraz więcej osób rezygnuje z płatności za pobraniem, aby uniknąć konieczności dotykania gotówki lub dłuższego kontaktu z kurierem. To także powoduje, że wzrosło zainteresowanie dostawami towaru do paczkomatów. Osoby, które wybierają przesyłki kurierskie, starają się zachować dystans podczas odbierania przesyłki, a także myć ręce zaraz po przyjęciu paczki. 

Pomożemy Ci spełnić oczekiwania klientów!

Śledzenie zachowań konsumentów pomaga w rozwoju biznesu internetowego, dlatego warto to robić na bieżąco, korzystając na przykład z naszych wskazówek. Dzięki temu zdobywasz wiedzę na temat tego, jak zaspokoić potrzeby klientów i tym samym zachęcić ich do zakupów. Już wiesz, że polscy internauci preferują wygodne i bezpieczne płatności internetowe takie jak BLIK i szybkie przelewy online. Zapewnij im zatem możliwość dokonywania zapłaty w ten sposób w swoim sklepie. Wystarczy, że wdrożysz na stronie naszą bramkę Paybylink. Współpracujemy z wszystkimi najważniejszymi bankami w Polsce, dlatego większość klientów dokona w Twoim sklepie transakcji z wykorzystaniem ulubionej formy zapłaty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *