wybierz platformę e-commerce
Kategorie:

Jak wybrać platformę e-commerce dla sklepu internetowego? Podpowiadamy!

Spis treści

Jedną z najważniejszych decyzji przy otwieraniu sklepu internetowego jest ta dotycząca wyboru odpowiedniej platformy e-commerce. Jest ich dzisiaj na rynku bardzo wiele, a każda ma inny zakres funkcjonalności, sposób obsługi oraz wiąże się z innymi kosztami. Dowiedz się, jakie są rodzaje oprogramowania dla sklepów online i czym kierować się przy ich wyborze. 

Do czego służy platforma e-commerce?

Platforma e-commerce to specjalne oprogramowanie dedykowane sklepom internetowym, które umożliwia szeroko rozumiane zarządzanie witryną sprzedażową. W zależności od zakresu funkcji służy ono przede wszystkim do:

  • dodawania i usuwania produktów oraz ich prezentacji na stronie,
  • ewidencjonowania zamówień od klientów, tworzenia dokumentów sprzedażowych, organizowania wysyłek towarów,
  • przyjmowania i rozliczania należności z tytułu sprzedaży – poprzez zintegrowany system płatności internetowych,
  • kontaktu z klientami – np. poprzez formularz lub czat,
  • zarządzania stanem magazynowym,
  • działań marketingowych. 

Rodzaje oprogramowania dla sklepów internetowych

Oprogramowanie do zarządzania sklepem internetowym może zostać stworzone od podstaw. Takie rozwiązanie uznawane jest za najlepsze, ponieważ pozwala na idealne dopasowanie funkcjonalności programu do specyfiki działalności. Jego mankamentem jest jednak długi czas wdrożenia oraz wysokie koszty.

sklep online

Większość sklepów online wybiera więc platformy e-commerce dostarczające gotowe moduły i szablony, ponieważ pozwalają one dość szybko ruszyć z biznesem i nie wymagają dużych inwestycji. Można je podzielić na dwa rodzaje:

  • platformy typu SaaS – zapewniają dostęp do hostingu i podstawowych aplikacji do zarządzania sprzedażą w chmurze; korzystanie z nich rozliczane jest w systemie abonamentowym, a do najpopularniejszych rozwiązań tego rodzaju należą m.in. Shoper, Shopify i Skyshop,
  • platformy typu Open Source – zazwyczaj są darmowe lub płaci się za nie jednorazowo, a ich największą zaletą jest dostęp do kodu źródłowego oprogramowania, co umożliwia jego dowolne modyfikacje; aby korzystać z takiego programu, należy wykupić osobno hosting i wdrożyć odpowiednie funkcjonalności, np. zainstalować wtyczkę do płatności online; najpopularniejsze platformy Open Source to PrestaShop, Magento i WooCommerce.

Jak wybrać platformę pasującą do potrzeb i celów Twojego biznesu?

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga przemyślenia wielu kwestii. Przede wszystkim należy porównać poszczególne rozwiązania pod kątem zakresu funkcjonalności, sposobu obsługi oraz kosztów. 

Platformy SaaS dedykowane są głównie początkującym sprzedawcom oferującym dość typowy asortyment produktów, którzy nie znają się na programowaniu i chcą jak najszybciej skupić się na sprzedaży. Taka opcja wiąże się jednak z dużymi ograniczeniami, ponieważ gotowe moduły nie pozwalają np. na zmiany graficzne na stronie czy instalację wielu funkcji.

Platformy Open Source dają niemal nieograniczone możliwości rozbudowy sklepu internetowego, jednak wymagają albo wiedzy z zakresu oprogramowania, albo zatrudnienia specjalistów, co może wydłużyć czas i podnieść koszty otwarcia działalności. 

Pamiętaj o integracji z systemem płatności internetowych!

Przy wyborze platformy e-commerce należy zwrócić uwagę na oferowany przez nie zakres funkcjonalności. Szczególnie ważne są rozwiązania, jakich oczekują klienci, czyli np. udostępnienie im możliwości wyboru różnych metod zapłaty za zamówione towary takich jak szybki przelew internetowy, karta, czy BLIK. Brak takiej opcji w sklepie jest dzisiaj najczęstszym powodem rezygnacji z zakupów, a więc może poważnie utrudnić rozwój Twojego biznesu. Zanim zdecydujesz się na dane oprogramowanie, sprawdź zatem, czy będzie można z nim zintegrować wybrany przez Ciebie system płatności online. 

Postaw na sprawdzonych partnerów dla swojej działalności!

Wśród polskich e-sprzedawców największą popularnością cieszą się takie platformy jak WooCommerce, PrestaShop oraz Shoper. Cenione są za łatwą obsługę, ale także za możliwość zaimplementowania rozwiązań oczekiwanych przez konsumentów, takich jak szybkie przelewy online. W tym zakresie warto skorzystać z bramki Paybylink – sprawdź naszą ofertę i zamów już teraz gotowe wtyczki do płatności dla Shoper, Magento, WooCommerce, PrestaShop, Joomla, osCommerce, Opencard i wielu innych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *