Kategorie:

Bezpieczne zakupy w Internecie – poradnik

Wiele sklepów internetowych oferuje ciekawy asortyment, kusząc nierzadko atrakcyjnymi obniżkami cen czy darmową dostawą. Przy tak przyjaznych ofertach nietrudno stracić głowę. Tymczasem w trakcie zakupów w Internecie trzeba zachować szczególną ostrożność, by dokonane transakcje nie były w rzeczywistości stratą pieniędzy na rzecz zręcznie działających oszustów.

Co zrobić, aby zakupy przez Internet były bezpieczne? I czy płacenie kartą w takim wypadku jest najlepszym wyjściem? Jak się zachować, jeśli sprzedawca okazał się w rzeczywistości nieuczciwą osobą? Zapraszamy do przeczytania tego tekstu – tutaj znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Wielu internautów popełnia błędy, jakie internetowy oszust ochoczo wykorzystuje. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi regułami, które sprawią, że dokonywane transakcje będą o wiele bezpieczniejsze. Pamiętaj:

  • jeśli wchodzisz na stronę banku, to tylko w momencie, gdy korzystasz z sieci zabezpieczonej hasłem,
  • zadbaj o to, aby Twoje urządzenie internetowe, czy to modem mobilny, czy router, były zabezpieczone solidnym hasłem,
  • sprawdzaj, czy strona ma odpowiednią certyfikację HTTPS (to ta zielona kłódka przy linku),
  • nie rób zakupów, ani tym bardziej nie korzystaj z bankowości internetowej, będąc podłączonym do publicznej sieci.

Zwróć uwagę na swoje nawyki i ochronę komputera

Oprócz tego, że należy trzymać się pewnych zasad przy dokonywaniu samych transakcji w sieci, to koniecznie trzeba przyjrzeć się swoim zachowaniom przy komputerze. Ostrożność należy zachować już w momencie, gdy sprawdza się maila. Czasem, w wyniku wycieków danych osobowych, adres e-mail trafia do osób, próbujących to wykorzystać.

Na skrzynkę może więc przyjść wiadomość z zainfekowanym plikiem. W momencie otworzenia takiego załącznika często instaluje się wirus, który przy następnej próbie logowania do konta bankowego, np. przekieruje Cię na inną, fałszywą stronę, służącą do wyłudzania danych. Dlatego zawsze ostrożnie czytaj maile oraz sprawdzaj, czy strona banku jest prawdziwa (odpowiednia certyfikacja, prawidłowy adres www). Zadbaj również o to, by Twój komputer był chroniony antywirusem. Nie zapomnij o aktualizacji łatek systemowych, naprawiających luki w zabezpieczeniach.

Wybierz sprawdzony sklep

Nie podchodź do każdego sprzedawcy internetowego jak do kogoś, kto próbuje Cię oszukać. Chodzi po prostu o zwykłą ostrożność, tym bardziej, jeśli trafiłeś na atrakcyjną okazję na stronie, o jakiej wcześniej nie słyszałeś. W Internecie masz szerokie możliwości, by sprawdzić opinie o sklepie. Przejrzyj niezależne portale i fora, dowiedz się, co uważają inni kupujący.

Koniecznie zwróć uwagę, czy strona ma odpowiednie certyfikaty, co gwarantuje bezpieczeństwo. Choć to żmudne – zapoznaj się z regulaminem, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy w trakcie transakcji.

Kiedy zaś dochodzi do finalizacji zakupów, najlepiej wybieraj systemy płatnicze, które gwarantują Ci najwyższe bezpieczeństwo płacenia przez Internet. Zdecydowanie jedną z najbardziej zaufanych metod są płatności BLIK lub szybkie przelewy online. Nawet wtedy jednak zachowaj czujność. Poza tym zwróć uwagę na szczegóły w formularzu zlecenia płatności.

Twoja czujność gwarantuje Ci bezpieczeństwo!

Pamiętaj – to głównie Ty odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednak czasem nawet najlepszym zdarza się coś przeoczyć. Wtedy sprawę należy zgłosić policji, przedstawiając wszelkie dane sprzedawcy, jak i dokumentację z transakcji. Może przydać się też wymieniana korespondencja. Ponadto powiadom swój bank o tym, że zostałeś oszukany i poinformowałeś już o tym odpowiednie instytucje. Jeśli płaciłeś kartą, bardzo prawdopodobne, że odzyskasz pieniądze w ramach programu charge back.

Wiemy, jak ważne jest, by zakupy przez Internet były bezpieczne. Dzięki temu buduje się wzajemne zaufanie między sprzedawcą a kupującym. Dlatego dbamy o to, aby dostarczać pewne i bezpieczne rozwiązania i zachęcamy wszystkich przedsiębiorców z branży e-commerce do współpracy z nami. To gwarantuje, że transakcje internetowe będą łatwe i przyjemne do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *