Płatności BLIK-iem a bezpieczeństwo
Kategorie:

Czy BLIK jest bezpieczny?

Usługa ta powstała z inicjatywy kilku największych banków w kraju i udostępniona została klientom w lutym 2015 roku. Obecnie BLIK wykorzystują niemal wszystkie największe instytucje bankowe.

W ciągu 5 lat od powstania BLIK-a wykonano z jego pomocą ponad 350 milionów transakcji! Niestety – popularne metody zarządzania finansami, obejmujące także elektroniczne płatności, często stają się celem ataków oszustów. Nic dziwnego, że wielu użytkowników obawia się o bezpieczeństwo płatności.

Czy BLIK gwarantuje pewną i bezproblemową opłatę bez ryzyka zostania okradzionym? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – przeczytaj ten wpis!

Szerokie możliwości wykorzystania BLIK-a

Narzędzie to pozwala nie tylko płacić w sklepach internetowych, choć bez wątpienia właśnie do tego celu najczęściej się je wykorzystuje. Coraz więcej sklepów stacjonarnych udostępnia opcję rozliczania się za pomocą BLIK-a. Wystarczy aktywować funkcję zbliżeniowej płatności w telefonie, a już po chwili można wykorzystać smartfon tak samo, jak kartę płatniczą. Co więcej, dzięki współpracy twórców systemu ze światowym gigantem, obecnie istnieje opcja rozliczenia się w ten sposób w wielu różnych krajach. Wystarczy, że firma umożliwia bezdotykowe opłaty kartą MasterCard.

Oprócz tego BLIK-iem wpłaci się pieniądze do wpłatomatu lub wybierze z bankomatu. Zasada działania wygląda podobnie, jak przy karcie – wystarczy tylko wybrać na urządzeniu odpowiednią opcję, podać kod z aplikacji bankowej, a następnie wykonać żądaną operację. Atut tego rozwiązania stanowi fakt, że zachowane jest dużo wyższe bezpieczeństwo niż przy użyciu karty. Dlaczego?

Oszuści polujący na swoje ofiary przy bankomatach, często wykorzystują tzw. skimmery, czyli urządzenia sczytujące dane z paska magnetycznego. Instalują je w bankomatach wraz ze specjalnymi nakładkami na klawiaturę lub kamerką śledzącą to, co się na niej dzieje. Tym samym uzyskują niezbędne dane do skopiowania Twojej karty i wykorzystania jej do wypłaty pieniędzy. BLIK natomiast generuje jednorazowy kod, służący jedynie do uwierzytelnienia tej konkretnej operacji.

Oprócz tego system ten pozwala:

  • bezpiecznie płacić za bilety komunikacji miejskiej i parkingi,
  • przelewać pieniądze przez numer telefonu (przelew od razu trafia na konto odbiorcy),
  • wygenerować 9-cyfrowy kod, będący w istocie czekiem na podaną przez użytkownika sumę.

BLIK – czy system jest bezpieczny?

Dotychczas mogłeś dowiedzieć się o licznych zaletach i funkcjach tego rozwiązania. Czy jednak tego rodzaju płatności są bezpieczne? Samo narzędzie nie ma żadnych luk. To użytkownik ma pełną kontrolę nad tym, jak przebiega realizacja opłaty.

Jako doświadczeni specjaliści w zakresie integracji sklepów z BLIK-iem, doskonale wiemy, że użytkownicy chętnie przyzwyczajają się do wygody, jaką ten system oferuje. Sęk w tym, że aby bezpiecznie płacić tym narzędziem, warto wprowadzić minimum zabezpieczeń. Chodzi m.in. o ustalenie limitów płatności zbliżeniowych, a także wprowadzenia konieczności uwierzytelnienia ich PIN-em. Dlaczego? Wystarczy tylko wyobrazić sobie sytuację, w której użytkownik gubi telefon, a nieuczciwy znalazca wykorzystuje ten fakt. Wówczas może płacić nim i sukcesywnie czyścić konto, praktycznie bez większego problemu.

Z drugiej strony znane jest oszustwo „na BLIK-a”. Polega to na tym, że haker np. włamuje się na konto społecznościowe znajomego. Uważnie śledzi, jaki ma styl pisania i relacje obu osób. Następnie, podszywając się pod tę konkretną postać, próbuje zdobyć od użytkownika aplikacji kod, pod pretekstem wsparcia dla znajomego. W takich sytuacjach można, a nawet trzeba, zweryfikować taką prośbę. Najprościej – dzwoniąc do proszącego o pomoc.

BLIK to narzędzie idealne pod każdym względem

Wielkie możliwości, a także łatwość w obsłudze sprawiają, że BLIK gwarantuje szybką realizację wszelkich płatności, gdzie tylko te są akceptowane. Oferuje również wysokie bezpieczeństwo. Nic dziwnego zatem, że wielu klientów oczekuje, że będą mogli rozliczyć się w ten sposób. Jako specjaliści proponujemy właścicielom sklepów i innych firm integrację tego narzędzia z ich systemami płatności. Robimy to szybko i rzetelnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *