sms premium
Kategorie:

Direct billing a SMS premium. Jak rozróżnić te dwie usługi?

Spis treści

W Paybylink proponujemy nowoczesne płatności online, również te realizowane za pomocą SMS. W zależności od potrzeb możesz z nich skorzystać w ramach usługi direct billing lub SMS premium. Sprawdź, na czym one polegają i czym się różnią. 

Mobilne mikropłatności, które budzą emocje

Mikropłatności mobilne służą do szybkiego uiszczania drobnych opłat (zwykle od kilku do kilkudziesięciu zł) za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. Aby je zrealizować, wystarczy albo wysłać SMS-a z telefonu komórkowego, albo wpisać w formularzu internetowym otrzymany kod autoryzacyjny. Co ważne, płatność rozliczana jest przez operatora komórkowego, a więc nie bezpośrednio z rachunku bankowego. 

Niska wartość transakcji i błyskawiczna realizacja sprawiają, że decyzja o jej wykonaniu nie wymaga dłuższego zastanowienia. Właśnie dlatego tę metodę zapłaty wykorzystuje się w konkursach, grach online, czy do zbiórek na cele charytatywne. Jednak u niektórych wzbudza ona skojarzenia z oszustami wyłudzającymi środki poprzez kosztowne wiadomości tekstowe. Czy słusznie? Wyjaśniamy!

Czym jest direct billing?

Usługa Direct Billing to prosta metoda płatności za pomocą telefonu. Klient, aby dokonać opłaty, musi wysłać SMS-a na podany przez sprzedawcę numer telefonu. W odpowiedzi otrzymuje kod autoryzacyjny, który należy wpisać np. w formularzu internetowym. W ten sposób dokonuje zapłaty za usługę i zyskuje do niej natychmiast dostęp. Opłata zostaje dopisana do kolejnego rachunku za telefon albo jest do razu potrącana ze środków na karcie prepaid.

Gdzie najczęściej wykorzystywany jest direct billing?

Mikropłatności direct billing wykorzystywane są głównie do pobierania opłat z tytułu:

  • udostępniania treści w serwisach internetowych, np. artykułów, e-booków, plików muzycznych, filmów,
  • dostępu do gier online, w tym bez oglądania reklam,
  • wykupienia subskrypcji lub abonamentu,
  • zakupu biletu komunikacji miejskiej.

Usługa jest na tyle uniwersalna, że można ją stosować nie tylko do płatności online. 

Czym jest usługa SMS premium?

Usługa SMS premium jest tylko pozornie podobna do direct billing. W tym przypadku bowiem płatny jest sam SMS według stawek z odrębnego cennika danego operatora. 

Najczęściej numer takiego SMS-a składa się z 4, 5 lub 6 cyfr i rozpoczyna od 7, 8 lub 9. Jedna z cyfr zdradza wysokość opłaty, np. wysłanie wiadomości na numer zaczynający się liczbą 72 kosztuje 2 zł + VAT. Opłata pobierana jest za wysłanie SMS-a i rozliczana w kolejnym rachunku lub pobierana z karty prepaid. 

direct billing

SMS premium – wyłącznie uciążliwy?

W Polsce usługa kojarzona jest głównie z nachalnymi akcjami marketingowymi, w których odbiorcy wiadomości namawiani byli do wykupienia dostępu do horoskopów, dowcipów czy łamigłówek. Ponieważ często ich adresatami były dzieci, dochodziło do sytuacji, w których rodzice musieli regulować zaskakująco wysokie rachunki. Z tego względu wprowadzono przepis, że jeśli użytkownik nie ustawi samodzielnie limitu dla usługi SMS premium, operator musi ją zablokować po przekroczeniu kwoty 35 zł. 

Dzisiaj SMS-y premium są wykorzystywane głównie do organizacji konkursów i głosowań, a także do wspierania akcji charytatywnych. Stosuje się je także w wypożyczalniach filmów online i sprzedaży materiałów multimedialnych na urządzenia mobilne. 

Nowoczesny sposób na szybkie płatności

Zarówno direct billing, jak i SMS premium mają coraz szersze zastosowanie ze względu na rosnącą popularność pobierania różnych treści i multimediów przez komputer, smartfona, czy prosto na telewizor. Dla konsumentów są bardzo wygodne, bo mogą dzięki nim błyskawicznie opłacić usługę za pomocą telefonu, bez konieczności logowania się do bankowości elektronicznej albo wypełniania formularzy. Takie płatności online praktycznie eliminują ryzyko wycieku wrażliwych danych osobowych, danych rachunku czy karty, a więc zapewniają klientom anonimowość i wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Skorzystaj z bezpiecznych płatności przez telefon!

Chcesz udostępnić swoim klientom wygodne płatności online przez telefon? Skorzystaj z usług direct billing i SMS premium w Paybylink, które udostępniamy u czterech najważniejszych polskich operatorów sieci komórkowych – Orange, Play, Plus i T-Mobile. Warto wybrać nasze rozwiązania, ponieważ nie pobieramy stałych opłat, a jedynie prowizję i zapewniamy profesjonalne wsparcie przy wdrożeniu usług na stronie internetowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *