Kategorie:

Bezpieczne płatności kartą online. Odpowiadamy na 3 najczęstsze pytania!

Każda dobra bramka płatności online udostępnia dzisiaj co najmniej kilka metod zapłaty w internecie. Choć największą popularnością cieszą się szybkie przelewy oraz BLIK, warto pamiętać także o możliwości płacenia kartą płatniczą, np. debetową lub kredytową. Zastanawiasz się, czy taka forma realizacji transakcji jest bezpieczna? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące płatności kartą w sieci!

Polscy konsumenci i karty płatnicze

Według danych NBP w Polsce w użyciu jest już 43,3 mln kart płatniczych, z czego przeszło 80% to debetówki udostępniane przez banki do rachunków osobistych. Tylko w drugim kwartale 2020 roku dokonano nimi 1,483 mld transakcji na łączną kwotę 187,5 mld zł. Warto tu podkreślić, że 91,8% wszystkich operacji kartami dotyczyła obrotu bezgotówkowego, do których należą zarówno szybka płatność online, jak i zapłata za zakupy w sklepie stacjonarnym za pośrednictwem terminalu. 

Co ciekawe, transakcji internetowych kartami w badanym okresie zrealizowano zaledwie 33,6 mln. Polscy e-konsumenci wciąż znacznie częściej za zakupy w sklepach internetowych wolą płacić za pomocą szybkich przelewów i BLIK-iem. Są to sprawdzone i bezpieczne płatności online, które udostępniają wszystkie renomowane bramki płatnicze. Są one cenione także za wygodę i szybkość, gdy tymczasem karty kojarzą się z koniecznością żmudnego wypełniania danych w formularzu.

Tak naprawdę kartą możliwa jest szybka płatność, a jej dodatkową zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, wynikający ze specyficznych funkcji, jakie posiadają wyłącznie „plastiki”. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że może swoją kartą płacić za zakupy online, albo nie wie, jak to robić. Poniżej wyjaśniamy zatem te kwestie. 

Jak sprawdzić, czy mogę płacić kartą w internecie?

Jeżeli bramka płatności online udostępnia możliwość zapłaty kartą debetową lub kredytową, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki rodzaj kart obsługuje. Ważną rzeczą jest także sprawdzenie, czy bank, który wydał kartę, umożliwia dokonywanie nią płatności w internecie. Nie jest to bowiem takie oczywiste – niektóre „plastiki” są przeznaczone wyłącznie do transakcji w bankomatach i terminalach płatniczych. Funkcjonalność karty sprawdzić można np. w bankowości elektronicznej, gdzie powinna być zakładka dotycząca kart wydanych do rachunku. Zazwyczaj można w niej także ustalić limit transakcji. Jeśli nie ma tam takich informacji, należy skontaktować się bezpośrednio z bankiem. 

Jak dokonać transakcji kartą w bramce płatności?

Dokonanie w bramce szybkiej płatności kartą za zakupy jest bardzo proste. Oto kolejne kroki do finalizacji transakcji:

  1. Po zaakceptowaniu zamówienia w sklepie przejdź do bramki i wybierz opcję „płatność kartą”. 
  2. Dokonaj właściwego wyboru karty – zazwyczaj należy wybrać jej wydawcę (np. Visa) oraz rodzaj (np. debetowa, kredytowa, przedpłacona).
  3. Uzupełnij formularz danymi widniejącymi na karcie. Należy wpisać imię i nazwisko, numer karty i datę jej ważności, a także kod CVC/CVV. 
  4. Potwierdź transakcję w sposób wymagany przez Twój bank – może być to kod SMS, PIN, hasło lub użycie danych biometrycznych (np. odcisk palca na telefonie).

Co zyskuję, płacąc kartą online?

Choć sposób realizowania transakcji przy użyciu karty płatniczej wydaje się dość skomplikowany, jest to bardzo polecana metoda płacenia za zakupy w internecie. Przede wszystkim karty zapewniają wyjątkowo bezpieczne płatności online, ponieważ są one chronione za pomocą specjalnego systemu silnego uwierzytelniania 3-D Secure. Co więcej, zapewniają klientom dostęp do wyjątkowej usługi, jakiej nie oferują inne metody transferowania środków. Chodzi o tzw. chargeback, które umożliwia uruchomienie procedury reklamacyjnej za pośrednictwem banku, który zadba o zwrot przekazanych pieniędzy w przypadku, gdy sklep nie wywiąże się z warunków zamówienia (np. nie dostarczy towaru lub będzie on wadliwy). 

Potrzebujesz więcej odpowiedzi? Skontaktuj się z naszymi ekspertami!

Paybylink to bezpieczna i sprawdzona bramka płatności online, która udostępnia możliwość dokonywania transakcji za pomocą kart Visa i MasterCard. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy warto używać plastików do płacenia za towary i usługi w internecie, skontaktuj się z nami, a postaramy się udzielić Ci więcej informacji na ten temat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *