Kategorie:

Korzystasz z BLIK-a? A czy znasz jego wszystkie funkcje?

Mobilna metoda płatności BLIK z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności – na koniec września 2020 r. korzystało z niej już 6 milionów osób. Około 70% transakcji realizowanych za pomocą aplikacji wiąże się z zakupami w internecie. Wciąż wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że oferuje ona znacznie więcej możliwości, np. prośbę o przelew czy dokonywanie płatności cyklicznych. Sprawdź, jakie jeszcze funkcje ma BLIK i dlaczego warto z nich korzystać!

Jak konsumenci korzystają z szybkich płatności BLIK?

Aplikacja BLIK oferująca szybkie płatności mobilne powstała w 2015 r. Rozwiązanie to zostało utworzone przez firmę Polski Standard Płatności, która starała się opracować system dostosowany do potrzeb polskich użytkowników. Z pewnością jej się to udało, ponieważ już w pierwszym roku funkcjonowania aplikacji wykonano za jej pośrednictwem 2,5 mln transakcji. Na koniec trzeciego kwartału 2020 r. ich liczba wyniosła natomiast aż 300 mln.

Gwałtowny wzrost zainteresowania BLIK-iem nastąpił w ostatnich miesiącach. Tylko w III kwartale 2020 r. liczba transakcji wykonanych za pomocą aplikacji wyniosła 110 mln, czyli dwa razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. 

Ponad 70% wszystkich operacji zrealizowanych BLIK-iem, a dokładnie 78 mln, stanowiły szybkie płatności w internecie, najczęściej w e-sklepach. W dalszej kolejności w III kwartale 2020 r. popularnością cieszyły się następujące funkcje aplikacji:

  • przelewy na telefon (około 13 mln transakcji),
  • płatności w sklepach stacjonarnych (12 mln operacji),
  • wypłaty gotówki z bankomatów (7,5 mln). 

Powyższe sposoby korzystania z BLIK-a są najbardziej doceniane przez użytkowników. Warto jednak wiedzieć o innych funkcjach, które są równie przydatne i praktyczne. 

Jak działa prośba o przelew?

Prośba o przelew na telefon BLIK to stosunkowo nowa usługa, która została wprowadzona na początku 2020 r. Z założenia ma ułatwić rozliczanie się ze znajomymi, np. uzyskanie zwrotu pożyczonych pieniędzy. Skorzystanie z tej funkcji jest bardzo proste. Jeśli chcesz poprosić kogoś o zapłatę środków, wystarczy, że zalogujesz się w aplikacji i wybierzesz opcję „prośba o przelew”, a następnie wskażesz osobę, od której chcesz otrzymać pieniądze. Dodatkowo należy wpisać kwotę oraz z jakiego tytułu ma być płatność. Odbiorca po otrzymaniu takiej prośby będzie miał 72 godziny na jej akceptację – jeśli wszystko będzie w porządku, wyśle Ci przelew online. 

Jak można wykorzystać płatności cykliczne?

Kolejna ciekawa funkcja to szybkie płatności cykliczne. Jej celem jest ułatwienie dokonywania zapłaty z tytułu zobowiązań powtarzalnych, gdy co miesiąc należy regulować opłaty w tej samej wysokości. Chodzi tu np. o abonament za internet, raty pożyczki lub prenumeratę. Dzięki specjalnej funkcji BLIK-a można takie zobowiązania regulować automatycznie, bez konieczności każdorazowego wpisywania danych do przelewu, a nawet potwierdzania transakcji w systemie bankowym. Aplikacja przypomina również o zbliżającym się terminie zapłaty, a także daje możliwość szybkiej akceptacji transferu środków na telefonie. To wygodne rozwiązanie, które oszczędza czas i ułatwia zarządzanie zobowiązaniami. 

Płatność jednym kliknięciem dla biznesu

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, powinna Cię zainteresować funkcja BLIK One Click, która umożliwi Twoim klientom dokonywanie szybkich płatności za zakupy dosłownie jednym kliknięciem. Podczas pierwszej transakcji w sklepie klient wykonuje przelew online BLIK-iem w standardowy sposób, czyli musi wygenerować kod, by zaakceptować transfer środków. Natomiast przy kolejnych zakupach zapłatę za zamówienie ureguluje bez konieczności przepisywania kodu – do potwierdzenia przelewu wystarczy wprowadzenie PIN-u do aplikacji. Transakcja jest więc wciąż odpowiednio zabezpieczona, ale znacznie szybciej można ją zrealizować, co na pewno doceni wielu klientów. 

Działaj online z BLIKIEM!

W bramce Paybylink dostępna jest metoda płatności BLIK, ponieważ korzysta z niej coraz więcej osób. Jest to drugi najpopularniejszy w Polsce sposób regulowania należności za zakupy, zaraz po szybkich przelewach online. Jeśli chcesz odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów, zapewnij im wygodne formy dokonywania transakcji w swoim sklepie. Nasza bramka będzie doskonałym rozwiązaniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *