Kategorie:

Usługa 3-D secure. Jak wspiera bezpieczeństwo płatności internetowych?

Dla konsumentów dokonujących płatności w internecie, np. za zakupy online, niezwykle ważne jest bezpieczeństwo transakcji. W odpowiedzi na te potrzeby zarówno banki, jak i operatorzy bramek takich jak Paybylink, dostarczają rozwiązania zwiększające poziom ochrony klientów i ich pieniędzy. Jednym z nich jest usługa 3-D secure, która chroni użytkowników kart debetowych i kredytowych podczas płacenia nimi online. Dowiedz się, na czym ona polega i jaką zapewnia ochronę. 

Jak banki i operatorzy płatności dbają o bezpieczeństwo transakcji?

Polacy pokochali zakupy online. Okazały się niezwykle wygodne i przydatne szczególnie w okresie pandemii koronawirusa, gdy stacjonarne placówki handlowe są zamknięte. Rosnące zainteresowanie taką formą kupowania wynika także z uproszczenia transakcji online. Dzisiaj bowiem klienci mają do dyspozycji kilka różnych form płatności w internecie oferowanych przez operatorów bramek takich jak Paybylink – m.in. za pomocą szybkich przelewów, BLIK-a, czy kart płatniczych.

Internetowe transakcje bezgotówkowe są jednak łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, którzy wymyślają najróżniejsze sposoby na uzyskanie dostępu do pieniędzy konsumentów. Banki i operatorzy bramek próbują temu zapobiec, wdrażając rozmaite rozwiązania chroniące interesy klientów. Do najpopularniejszych z nich należy szyfrowanie danych w trakcie dokonywania transakcji online, a także różne formy ich autoryzacji, np. potwierdzanie płatności online przez SMS.

Takie dodatkowe uwierzytelnianie jest jak dotąd najlepszym sposobem ochrony przed cyberprzestępcami. I właśnie na tej metodzie oparta jest usługa 3-D secure, która zapewnia bezpieczne płatności internetowe dokonywane za pomocą kart kredytowych i debetowych. 

O co chodzi w systemie 3-D secure?

Najprościej tłumacząc, system 3-D secure jest dodatkową formą zabezpieczania transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami w sieci. Bez działania tego systemu do zrealizowania zapłaty konieczne jest jedynie wpisanie danych z debetówki. Rodzi to dość wysokie ryzyko, ponieważ gdy karta lub jej dane wpadną w ręce przestępców, mogą oni bez przeszkód użyć jej bez wiedzy właściciela.

System 3-D secure wprowadza dodatkowe zabezpieczenie w postaci potwierdzania SMS-em, PIN-em lub hasłem. Taka autoryzacja sprawia, że użycie karty przez przestępców jest bardzo utrudnione. Warto tutaj dodać, że zgodnie z dyrektywą unijną PSD2 taki sposób uwierzytelniania płatności online kartami w internecie jest od 1 stycznia 2021 r. obowiązkowy w całej UE.

Jak przebiega płatność w internecie z zabezpieczeniem 3-D secure?

Aby dokonać płatności z zabezpieczeniem 3-D secure, należy najpierw wybrać opcję zapłaty kartą w systemie płatności internetowych. Następnie w odpowiednich rubrykach trzeba wpisać dane z karty, czyli:

  • imię i nazwisko,
  • numer karty,
  • datę ważności,
  • kod CV2/CVV2.

Do ukończenia transakcji niezbędna jest jej autoryzacja, np. kodem otrzymanym na telefon w wiadomości SMS. 

Zabezpieczenie czy utrudnienie płatności?

Dodatkowe uwierzytelnianie przez SMS czy kod PIN wydaje się sporym utrudnieniem dla konsumentów. Wydłuża bowiem czas dokonywania zakupów. Być może właśnie dlatego transakcje kartami w internecie nie cieszą się dużą popularnością.

Według danych NBP w I kwartale 2020 r. stanowiły one zaledwie 2,4% ogólnej liczby płatności bezgotówkowych. Raport Gemius „E-commerce w Polsce 2020” jednoznacznie pokazuje, że polscy e-konsumenci najczęściej korzystają z szybkich przelewów. Aż 70% ankietowanych wskazało właśnie tę metodę jako ulubioną. 

Pomimo to każdy dobry system płatności internetowych zapewnia możliwość dokonania zapłaty za zakupy online również kartami. Wielu klientów bowiem docenia fakt, że transakcje z wykorzystaniem karty debetowej lub kredytowej są bezpieczne właśnie dzięki usłudze 3-D secure. 

Karta, SMS czy BLIK – w Paybylink mamy je wszystkie!

W Paybylink oferujemy kilka metod płatności online. Za pośrednictwem naszej bramki można dokonywać transakcji za pomocą szybkich przelewów, BLIK-iem, kartami, a także przez SMS Premium czy Paysafecard. Wybierz nasze rozwiązanie i zapewnij swoim klientom szeroki wybór form zapłaty za zakupy oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ta ostatnia kwestia jest dla nas bardzo ważna, dlatego stosujemy najnowocześniejsze sposoby ochrony transakcji, o których skuteczności przekonały się już tysiące naszych kontrahentów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *